1. A kultúra termékké válásának folyamatai, következményei, a kultúra termelésének változó gazdasági logikái a múltban és a jelenben
A szekció központi problémájaként tekintene azokra a módszertani lehetőségekre, amelyek a kultúra és a gazdaság kapcsolatainak tematizálása révén az irodalom és a művészetek történetének és jelenének vizsgálatába releváns módon hoznák vissza a marxizmus egy része által elsekélyesített, más irányzatok által meg kiebrudalt szempontokat, kezdve a karrierek és életpályák piackövetési stratégiáival, a kultúra piaci közvetítésének klasszikus karriermintáin keresztül (kiadók, galeristák, műértők, becsüsök), egészen a piacorientált alkalmazott művészeteket érintő problémákig (a divat, reklám, fotó, zeneipar, szórakoztató irodalom terepén történő vizsgálatokig).
2. Piac és kultúra: politikai és kulturális eszmetörténeti szempontok a piac és kultúra kapcsolatainak értelmező vizsgálatához
A gazdaság és kultúra kapcsolatainak útóbbi években keletkezett vizsgálataiban termékenyen vannak jelen a politika szerepének új megfontolásai: kezdve a politikai eszmetörténeti irányok változó logikáiba beépülő vízióktól a gazdaság és kultúra kapcsolatáról egészen a piacellenesség gazdasági és kulturális mechanizmusainak, a piacellenesség piacának, a piacellenesség és antimodernizmus, a piac kritikája és a radikális politikai mozgalmak vizsgálatáig (Mishkova 2009). A szekció fontosnak tartja annak a vizsgálatát, hogy milyen kultúra- és gazdaság-képzeteket érvényesítenek a kulturális politikák helyi kimunkálói, s milyen víziót teremtenek ezáltal a politikailag releváns kulturális folyamatokról, milyen (gazdasági) instrumentalizációs logikák működnek közre a kultúráról hozott kelet-európai és romániai politikai döntésekben (Kockel 2002). Ugyanakkor a szervezők szándékai szerint a szekció előtérbe hozná a kultúra ideologémáinak vizsgálatát a gazdaságban, s a gazdaság ideológiáinak történeti és jelenkori értését segítő eszmetörténeti és politológiai szempontokat is.
3. The culture and economics of tourism: the making of touristic heritage past and present / Kulturális turizmus, a kulturális örökség termelése, a turizmus történeti és jelenkori kultúrái (angol nyelvű szekció román és külföldi szakemberekkel közösen)
A kulturális hagyomány és örökség kimunkálásának kutatásában előtérbe került gazdasági összetevők természetszerűen hozták előtérbe a turizmus történeti és jelenkori folyamatait, az utazási kultúra modern átalakulásától kezdve, a szabadidő és a hagyománytermelés ideológiai összetevőin keresztül egészen a muzealizáció, az etnikai turizmus és a turisztikai mozgalmak gazdasági ideológiáinak vizsgálatáig (O’Dell–Billing 2005). A szekció a turizmusnak ezt a szétágazó történeti és szinkron kutatásait kísérli meg összefogni, arra is összpontosítva, hogy a gazdasági motiváció, annak megjelenítése vagy épp elrejtése hogyan befolyásolta és befolyásolja a kelet-európai kulturális turizmust és a Romániára irányuló jelenkori és történeti turizmusban a kulturális mintázatokat.
A szekció szerves részét képezné a kelet-európai kulturális termékek áruvá válása, a népi, paraszti kultúra kommercializálódása, az orientalista és okcidentalista logikák működése a turizmusban történeti és kortárs nézőpontból (Bennett 1995, Mishkova 2009).
Ugyanez a (nemzetközi) szekció venné szemügyre a sport kultúrája és a gazdaság közti kapcsolatokat, különös tekintettel a turizmusfelfogásokba ágyazott testpolitikákra (Elias – Dunning 1986), a sportturizmusra, a nemzetépítés és sport közti történeti és szinkron kapcsolatokra (Elias 1989).
4. Kultúra-gazdaságtani szempontok a kultúra és piac történetének és jelenének kapcsolataihoz
A kultúra-gazdaságtan magyar meghonosításában alapvető szerepet játszó kézikönyv (Daubner–Horváth–Petró 2000) megjelenése után feldúsult azoknak a kutatásoknak a száma, amelyek ennek a komoly hagyománnyal rendelkező gazdaságtudományi irányzatnak a segítségével veszik szemügyre a magyar kulturális jelenségek történetét és jelenét. A szekció ennek a meghonosodó szemléletnek a szempontjai felől kívánja megközelíteni a kultúra és a gazdaság jelenkori és történeti kapcsolatait. A szekció másik vonulata olyan esettanulmányokat csoportosítana, amelyek a romániai és különösképpen a romániai magyar kulturális fogyasztást értelmezik a kultúra-gazdaságtan módszereivel és léptékével.
5. Kulturális és piaci jelenségek összefonódása a nemzetépítésben. Kulturális modernizáció és gazdasági nemzetépítés
A magyar történeti irodalomban igen fontos gazdaságtörténeti áttekintések hozták már szóba korábban is a kulturális és piaci tényezők összefonódását a nemzetépítésben, de a nacionalizmuskutatás újabb hullámai, amelyek Gellnerre válaszolva finomították vagy épp tagadták a gazdaság szerepét a nemzetépítésben ugyancsak komoly kíhívást képeznek nemcsak a történészek, hanem a nacionalizmus-kutatásnak a jelent érintő, eltérő diszciplináris kutatásai számára is.
A szekció különleges figyelemmel kísérné az etnikai gazdaság jelenségeit, s ezen belül az etnikai közösség mint hálózat (bizalmi, gazdasági hálózat) szerveződését és működését (például a kisegyházak mint gazdasági közösségek működését, a vállalkozások működésének és a kultúrának a kapcsolatát). A szekció a piacgazdaság kérdéskörét a nemzetállam, a szubnacionális és transznacionális folyamatok környezetében egyaránt szemügyre venné, s ezzel összefüggésben rákérdezne a gazdaság és a hatalomgyakorlás összefüggéseire a piacgazdaság előtt és a piacgazdaságban.
6. Kultúra, gazdaság, technológia
Az információs technológiáról szóló trilógiája révén Castells (Castells 2000) alapjaiban határozta meg az utóbbi években azokat a társadalomtudományi paradigmákat, amelyekben szó esik a kultúra és a gazdaság változó kapcsolatairól. A szekció az információs technológia és a média szerepére összpontosítva kísérli meg egyrészt a helyi folyamatokra alkalmazva átgondolni Castell munkáit és a hozzá kapcsolódó, a koncepciót érintő (akár bíráló jellegű) kutatásokat, másrészt pedig megpróbálja finomítani, új szempontokkal feldúsítani a kultúra és gazdaság összefüggéseit a technológiai folyamatokkal összekapcsoló gondolkodást romániai esettanulmányok révén.
Ugyanakkor a test és piac (a test és a testtechnikák kulturális konstrukciója, eladása, ideológiai uralása stb.) összefüggéseinek szorgalmazása révén a szekció arra kérdez rá, hogy milyen piacgazdasági mechanizmusok, politikai ideológiák és kulturális elképzelések erőterében alakulnak át a testképzetek, a test árusíthatóvá tétele az ösztönháztartások átalakulása révén, s ebben milyen szerepet játszik a média.
7. Kultúra és gazdaság: filozófiai nézőpontok egy kapcsolat történetéhez és jelenéhez
A piac és a kultúra viszonyának filozófiai problémáit a konferencián a filozófiai alszekció(k) előadásai igyekeznek megjeleníteni. A piac és a kultúra viszonya a filozófiában leginkább ismeretelméleti-tudásszociológiai, értékelméleti és politikafilozófiai, illetve kultúrfilozófiai és, etikai kérdésfelvetésekben jelenkezik. A jelzett problémaköröknek megfelelően és a jelentkezők számától függően a filozófiai alszekció három további témakörbe (esetleg alszekcióba) szerveződhetne. Az ismeretelméleti, tudásszociológiai témakörbe tartoznának azok a vizsgálódások, amelyek a piaci-pénzügyi érdekeltség és a kulturális szférák módszertanilag fontos szellemi autonómiája közötti elvi viszonyra összpontosítanak. Az értékelméleti és politikafilozófiai témakör előadásainak közös alapkérdése lehetne a piac és a kultúra eltérő viszonya a különböző értékformákhoz, teljesítményekhez és kompetenciákhoz, végső soron pedig a társadalmi pozíciók demokratikus vagy nem-demokratikus „elosztásához”. A kultúrfilozófiai és etikai témakör vizsgálódásainak sorában olyan előadásokra számítanánk, amelyek az emberi alkotóképesség önértéke és a kulturális alkotások létrejöttének piac általi meghatározottsága közötti feszültségekkel, illeve a piaci és az attól eltérő értékelési, illetve társadalomszervezési szempontok létjogosultságának a kérdéseivel foglalkoznak. A témakörök belsőleg kapcsolódnak tudásszociológiai, gazdaságelméleti-gazdaságetikai, kultúrszociológiai és ökológiai kérdésfelvetésékhez. A kérdéskör lehetséges filozófiai problémáinak részletesebb leírásához kattintson ide
Bennett, Tony, The Birth of the Museum: History, Theory, Politics, Routledge, London, 1995.Bourdieu, Pierre et al, State Nobility. Elite Schools in the Field of Power, Stanford U.P., 1996.Castells, Manuel, The Rise of the Network Society: Economy, Society, Culture, Blackwell Publishing,2000. (first ed.: 1996)
Daubner Katalin – Horváth Sándor – Petró Katalin, Kultúra-gazdaságtani tanulmányok, Aula, Budapest, 2000.
Elias, Norbert – Eric, Dunning (ed.), Quest for Excitement. Sport and Leisure in the Civilizing Process, Blackwell, Oxford, 1986.
Elias, Norbert, Studien über die Deutschen. Machtkämpfe und Habitusentwicklung im 19. und 20. Jahrhundert, Suhrkamp, Frankfurt am Main, 1989.
Graham, Brian et al., A Geography of Heritage: Power, Culture and Economy, Arnold, 2000.
Kerényi Ferenc, A Petőfi-kultusz korai szakaszának szociológiájából = Az irodalom ünnepei, szerk. Kalla Zsuzsa,PIM, 2000, 198-203.
Kockel, Ullrich, Culture and Economy: Contemporary Perspectives, SAGE, 2002.
Larry Ray – Andrew Sayer (eds.), Culture and Economy after the Cultural Turn,
Lash, Scott – Urry, John, Economies of Sign and Space, SAGE, 1994.
Mishkova, Diana (ed.), We, the People. Politics of National Peculiarity in Southeastern Europe, CEU Press, New York–Budapest, 2009.
O’Dell, Tom – Billing, Peter, Experiencescapes: Tourism, Culture and Economy, Copenhagen Business School Press, 2005.
Russell Keat – Nicholas Abercrombie (eds.), Enterprise Culture, Routledge, 1991.
Sandell, Richard (ed.), Museums, society, inequality, Routledge, London–New York, 2002.
Sinkó Katalin, A művészi siker anatómiája 1840-1900 / Die Anatomie des künstlerischen Erfolges 1840-1900 = Aranyérmek, ezüstkoszorúk / Goldmedallillen, Silberkranze. Művészetkultusz és művészetpártolás Magyarországon a 19. században / Künstlerkult und Mäzenatur im 19. Jahrhundert in Ungarn, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1995.
Smith, Paul et al., Thomas Cook and the Origins of Leisure Travel, Thoemmes, London, 1998. |