Apáthy István Egyesület (www.apathy.ro)
Az Apáthy István Egyesület a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar biológia és ökológia szakán oktató tanároknak, illetve a szakokkal kapcsolatban álló kutatóknak a szervezete. Fő célja a kolozsvári magyar nyelvű biológiai felsőoktatás támogatása az oktatás és a kutatás területén egyaránt.
Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság (www.cholnoky.ro)
A Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság alapvetően a BBTE Földrajz Karának magyar oktatóit tömöríti. Legfontosabb célkitűzése a magyar nyelvű geográfus és turizmus-képzés feltételeinek biztosítása illetve javítása, az erdélyi magyar geográfia fejlesztése. Eddigi elnyert pályázatai mind ezeknek a célkitűzéseknek voltak alárendelve, elsősorban infrastrukturális fejlesztést, illetve terepkutatási eszközök beszerzését valósította meg.
EmpirX (www.empirx.ro)
Az EmpirX egyesület 2010-ben létrejött nonprofit egyesület, melynek elsődleges célja a természettudományok népszerűsítése a gyermekek körében. Célunk egy olyan interaktív játszóház megteremtése, ahol a gyermekek és más játékoskedvű, kíváncsisággal megáldott emberek hasznos időtöltést, intelligens aktivitást találjanak, a természettudományokkal kapcsolatosan informálódhassanak, egyes jelenségeket egyénileg tapasztalhassanak meg, mindezt empirikusan, érdekesen, szórakoztatóan és interaktívan.
Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány (www.ega.ro)
Entz Gézáról, a kolozsvári egyetem néhai művészettörténet professzoráról elnevezett Művelődéstörténeti Alapítvány 1999. évi létrejöttét annak az igénynek köszönheti, hogy a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen belül nem láttuk megoldhatónak a magyar anyanyelvű történelem ill. művészettörténet szakos hallgatók hatékony képzésének a feltételeit megfelelő korszerű infrastruktúra, a szemináriumi munkát és a gyakorlati felkészítést biztosító kézikönyvtár, fotótéka hiányában.
Alapítványunk alapvető célkitűzései a történeti, művészettörténeti, településtörténeti tudományos és tudománynépszerűsítő tevékenységek támogatása, a műemléki és muzeális értékek kutatása és megóvása, valamint a történelemoktatás segítése.
Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és az Informatikáért (www.cs.ubbcluj.ro/~bittologatok)
A Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és az Informatikáért a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Kara magyar vonalának háttérintézménye. Megalakulásától kezdve a fő célja a magyar nyelvű oktatás fejlesztése, a kutatói munka megszervezése és az ezeket elősegítő körülmények biztosítása.
Julesz Társaság (konzultatív tagság)
A Julesz Társaság 2005 februárjában bejegyzett közhasznú nonprofit szervezet, amely a kolozsvári Képzőművészeti Egyetem grafika tanszékének háttérintézményeként működik. A vizuális nevelés mai intézményes kereteihez egy képlékenyebb, az intézet kereteit bővítő teret szeretne hozzáadni. Elsősorban a műhelymunka erősítését célozza, amelyben organikusan együtt kezeli a gyakorlat és elmélet jelenlegi megosztottságát.
Kriza János Néprajzi Társaság (www.kjnt.ro)
A Kriza János Néprajzi Társaság 1990. március 18-án alakult Kolozsváron, tagjai Kolozsváron és Erdély vidéki városaiban, településein élő szakkutatók, tanárok, néprajz szakot végzett fiatal értelmiségiek, akik néprajzi, honismereti és múzeumi kutatómunkát végeznek.
A KJNT fontos feladatának tekinti a romániai magyar népi kultúra szakszerű kutatását.
Társaságunk tömöríti a romániai magyar néprajztudósokat, intézményi hátteret biztosít a kutatómunkához, ellátja a romániai magyar néprajzkutatók érdekvédelmének feladatát.
Láthatatlan Kollégium Egyesület (http://hunlit.lett.ubbcluj.ro/hu/lathatatlan-kollegium)
A Láthatatlan Kollégium irodalomtudományi szakkollégium, mely 1993-ban a Collegium Transsylvanicum Alapítvány keretén belül jött létre a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán működő Magyar Irodalomtudományi Tanszék háttérintézményeként. Mint ilyen a BBTE Magyar Irodalomtudományi Tanszékének infrastruktúrájába tagozódik. 2000 óta a Láthatatlan Kollégium önálló jogi személy.
Max Weber Társadalomkutatásért Alapítvány (www.maxweber.ro)
A Max Weber Társadalomkutatásért Alapítvány 1998 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem társadalomtudományi szakjai, elsősorban a Szociológia és Szociális Munkásképző Kar Magyar Tagozatának háttérintézményeként működik. Fő célja a tehetséggondozás, az egyetemi képzés konstruktív kiegészítése a tehetséges egyetemi, magiszteri hallgatók és doktorandusok számára.
Medea Egyesület
A Medea Egyesület a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karon működő Újságírás szak magyar tagozatának háttérintézménye. Az egyesület 2005-ben alakult az oktatási és kutatási tevékenység elősegítésére. Az egyesület céljai: a médiakutatás támogatása; pénzügyi, szervezeti és műszaki támogatás nyújtása az írott sajtó, rádió, televízió, kommunikáció területén dolgozó diákok, kutatók, szakemberek részére; szemináriumok, konferenciák, tanulmányutak és nyári táborok szervezése; könyvek, folyóiratok, tájékoztató anyagok kiadása az oktatási tevékenység elősegítése és a kutatások népszerűsítése céljából.
Politeia Romániai Magyar Politikatudományi Társaság
Szakmai egyesületünk 2002 februárjában alakult meg a BBTE – akkor még – Politika- és Közigazgatástudományi Kara Politikatudományi Tanszéke magyar tagozatának háttérintézményeként. Célja a politikatudományoknak mint szakterületnek a szervezeti megjelenítése, a politikatudományokban jártas szakemberek képzésének az elősegítése, szakkutatási programok támogatása, a társadalomtudományokkal foglalkozó szakemberek képzését végző intézmények kommunikációjának a javítása, és természetesen a politikai és közigazgatási életben felmerülő problémák jobb megismerésének és megértésének valamint megoldásának az elősegítése.
Pósta Béla Egyesület (www.postabela.ro)
A Pósta Béla Egyesület a romániai magyar régészközösség reprezentatív szakmai testülete. Alapvető célkitűzései között jelölte meg az anyanyelven művelt tudományosság kiszélesítését, a műemléki és muzeális értékek megóvását, valamint a felsőfokú régészet-oktatás segítését. A PBE egyetemi háttérintézményként folytatott tevékenysége a régészet-oktatás feltételeinek és színvonalának javítására összpontosít.
Pro Philosophia Alapítvány (www.prophilosophia.ro)
A kolozsvári Pro Philosophia Alapítvány megalapításával egy olyan önálló szakmai szervezet megteremtése volt a cél, amely szervezi és működteti az Erdélyben magyar nyelven folytatott filozófiai szaktevékenységeket. Ugyanakkor a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Filozófia Szakán folyó magyar nyelvű képzés háttérintézményeként a kezdetektől fogva felvállalta a felsőfokú filozófiai oktatás tartalmi és infrastrukturális fejlesztését.
Pro Oeconomica Egyesület
A Pro Oeconomica Egyesületet, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar magyar tagozatának háttérszervezetét 2006 áprilisában hozta létre az itt tanító magyar tanárok közössége a következő célokkal: a magyar nyelvű állami közgazdasági képzés fejlesztése és népszerűsítése; szakkönyvek, szakjegyzetek szerkesztése és közlése; a közgazdaságtudományi kutatási tevékenység támogatása; tudományos és szakmai találkozók, konferenciák szervezése; a hallgatók szakmai tevékenységének támogatása; olyan – magán vagy állami – szervezetekkel való kapcsolat megteremtése, amely hozzájárulhat a szervezet céljainak megvalósításához.
Terra Nova Képzési és Kommunikációs Központ (www.bbte-kommunikacio.ro)
A Terra Nova Egyesület elődszervezete 2003-ban alakult meg, mint gyakorló elméleti szakemberek pluridiszciplináris háttérszervezete, melynek célja a romániai fejlesztési programok és felsőfokú oktatás tevékenységeinek segítése. Célja a felsőoktatás színvonalának emelése, ennek érdekében szervezeti hátteret nyújt a tagozaton folyó kutatásoknak, oktatási programoknak (akkreditált képzések, áthallgatások, kutatási ösztöndíjak), szakmai rendezvényeknek (Kommunikációs Napok, diáktáborok, nyílt estek, médiaeligazítók), publikációknak (könyvek, egyetemi jegyzetek, tájékoztató jellegű kiadványok) és működési feltételeknek (saját iroda, kommunikációs honlap), de részt vesz más fórumok és ernyőszervezetek munkájában is.