A KMEI-ről röviden A kolozsvári állami magyar nyelvű felsőoktatás, jelesen a Babeş-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának egyes szakjai mellett működő háttérintézmények szövetségeként 2004. január 20-án megalakult a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet (KMEI). A szövetség más szakterületek háttérintézményeinek megalakulása esetében számít azok társulására, amennyiben egyetértenek a kitűzött célokkal. A Szövetség a következő stratégiai célok megvalósítása érdekében alakult:
Ezen célok érdekében, hogy a romániai magyar értelmiségi elit hosszú távon megmaradjon Erdélyben, és ezen belül Kolozsváron, a KMEI magyarországi és európai támogatások megszerzését tűzte ki célul, amelyeket a BBTE-n folyó magyar nyelvű oktatás színvonalának emelésére, önállóságának megerősítésére és az oktatási szolgáltatások bővítésére fordít. A KMEI Tudományos Tanácsa döntésének értelmében nyilvános pályázati kiírással osztja el a különböző támogatásokat. A legjelentősebb támogatásokat az alábbi programokra fordítjuk:
Az Apáthy István Egyesület a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar biológia és ökológia szakán oktató tanároknak, illetve a szakokkal kapcsolatban álló kutatóknak a szervezete. Fő célja a kolozsvári magyar nyelvű biológiai felsőoktatás támogatása az oktatás és a kutatás területén egyaránt.
A Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság alapvetően a BBTE Földrajz Karának magyar oktatóit tömöríti. Legfontosabb célkitűzése a magyar nyelvű geográfus és turizmus-képzés feltételeinek biztosítása illetve javítása, az erdélyi magyar geográfia fejlesztése. Eddigi elnyert pályázatai mind ezeknek a célkitűzéseknek voltak alárendelve, elsősorban infrastrukturális fejlesztést, illetve terepkutatási eszközök beszerzését valósította meg.
Az EmpirX Egyesület 2010-ben létrejött nonprofit egyesület, melynek elsődleges célja a természettudományok népszerűsítése a gyermekek körében. Célunk egy olyan interaktív játszóház megteremtése, ahol a gyermekek és más játékoskedvű, kíváncsisággal megáldott emberek hasznos időtöltést, intelligens aktivitást találjanak, a természettudományokkal kapcsolatosan informálódhassanak, egyes jelenségeket egyénileg tapasztalhassanak meg, mindezt empirikusan, érdekesen, szórakoztatóan és interaktívan.
Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány Entz Gézáról, a kolozsvári egyetem néhai művészettörténet professzoráról elnevezett Művelődéstörténeti Alapítvány 1999. évi létrejöttét annak az igénynek köszönheti, hogy a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen belül nem láttuk megoldhatónak a magyar anyanyelvű történelem ill. művészettörténet szakos hallgatók hatékony képzésének a feltételeit megfelelő korszerű infrastruktúra, a szemináriumi munkát és a gyakorlati felkészítést biztosító kézikönyvtár, fotótéka hiányában. Alapítványunk alapvető célkitűzései a történeti, művészettörténeti, településtörténeti tudományos és tudománynépszerűsítő tevékenységek támogatása, a műemléki és muzeális értékek kutatása és megóvása, valamint a történelemoktatás segítése.
A Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és az Informatikáért a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Kara magyar vonalának háttérintézménye. Megalakulásától kezdve a fő célja a magyar nyelvű oktatás fejlesztése, a kutatói munka megszervezése és az ezeket elősegítő körülmények biztosítása.
A Kriza János Néprajzi Társaság 1990. március 18-án alakult Kolozsváron, tagjai Kolozsváron és Erdély vidéki városaiban, településein élő szakkutatók, tanárok, néprajz szakot végzett fiatal értelmiségiek, akik néprajzi, honismereti és múzeumi kutatómunkát végeznek. A KJNT fontos feladatának tekinti a romániai magyar népi kultúra szakszerű kutatását. Társaságunk tömöríti a romániai magyar néprajztudósokat, intézményi hátteret biztosít a kutatómunkához, ellátja a romániai magyar néprajzkutatók érdekvédelmének feladatát.
A Láthatatlan Kollégium irodalomtudományi szakkollégium, mely 1993-ban a Collegium Transsylvanicum Alapítvány keretén belül jött létre a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán működő Magyar Irodalomtudományi Tanszék háttérintézményeként. Mint ilyen a BBTE Magyar Irodalomtudományi Tanszékének infrastruktúrájába tagozódik. 2000 óta a Láthatatlan Kollégium önálló jogi személy.
A Max Weber Társadalomkutatásért Alapítvány 1998 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem társadalomtudományi szakjai, elsősorban a Szociológia és Szociális Munkásképző Kar Magyar Tagozatának háttérintézményeként működik. Fő célja a tehetséggondozás, az egyetemi képzés konstruktív kiegészítése a tehetséges egyetemi, magiszteri hallgatók és doktorandusok számára.
A Medea Egyesület a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karon működő Újságírás szak magyar tagozatának háttérintézménye. Az egyesület 2005-ben alakult az oktatási és kutatási tevékenység elősegítésére. Az egyesület céljai: a médiakutatás támogatása; pénzügyi, szervezeti és műszaki támogatás nyújtása az írott sajtó, rádió, televízió, kommunikáció területén dolgozó diákok, kutatók, szakemberek részére; szemináriumok, konferenciák, tanulmányutak és nyári táborok szervezése; könyvek, folyóiratok, tájékoztató anyagok kiadása az oktatási tevékenység elősegítése és a kutatások népszerűsítése céljából.
Politeia Romániai Magyar Politikatudományi Társaság Szakmai egyesületünk 2002 februárjában alakult meg a BBTE – akkor még – Politika- és Közigazgatástudományi Kara Politikatudományi Tanszéke magyar tagozatának háttérintézményeként. Célja a politikatudományoknak mint szakterületnek a szervezeti megjelenítése, a politikatudományokban jártas szakemberek képzésének az elősegítése, szakkutatási programok támogatása, a társadalomtudományokkal foglalkozó szakemberek képzését végző intézmények kommunikációjának a javítása, és természetesen a politikai és közigazgatási életben felmerülő problémák jobb megismerésének és megértésének valamint megoldásának az elősegítése.
A Pósta Béla Egyesület a romániai magyar régészközösség reprezentatív szakmai testülete. Alapvető célkitűzései között jelölte meg az anyanyelven művelt tudományosság kiszélesítését, a műemléki és muzeális értékek megóvását, valamint a felsőfokú régészet-oktatás segítését. A PBE egyetemi háttérintézményként folytatott tevékenysége a régészet-oktatás feltételeinek és színvonalának javítására összpontosít.
A kolozsvári Pro Philosophia Alapítvány megalapításával egy olyan önálló szakmai szervezet megteremtése volt a cél, amely szervezi és működteti az Erdélyben magyar nyelven folytatott filozófiai szaktevékenységeket. Ugyanakkor a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Filozófia Szakán folyó magyar nyelvű képzés háttérintézményeként a kezdetektől fogva felvállalta a felsőfokú filozófiai oktatás tartalmi és infrastrukturális fejlesztését.
A Pro Oeconomica Egyesületet, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar magyar tagozatának háttérszervezetét 2006 áprilisában hozta létre az itt tanító magyar tanárok közössége a következő célokkal: a magyar nyelvű állami közgazdasági képzés fejlesztése és népszerűsítése; szakkönyvek, szakjegyzetek szerkesztése és közlése; a közgazdaságtudományi kutatási tevékenység támogatása; tudományos és szakmai találkozók, konferenciák szervezése; a hallgatók szakmai tevékenységének támogatása; olyan – magán vagy állami – szervezetekkel való kapcsolat megteremtése, amely hozzájárulhat a szervezet céljainak megvalósításához.
Az Igazgatótanács feladata a szövetség operatív vezetésének ellátása és a Közgyűlés, valamint a Tudományos Tanács határozatainak gyakorlatba ültetése, operatív döntések meghozatala. Az IT legalább havonta egyszer ülésezik.
Igazgató: dr. Szabó Á. Töhötöm, a KMEI hivatalos képviselője
Aligazgató: dr. Csató Lehel
Tagok: Balázs Imre József, Győrffy Gábor, Járai-Szabó Ferenc, Kádár Magor, Kerekes Kinga, Kovács Zsolt, Ruprecht Eszter, Molnár-Kovács Zsolt, Szabó Tamás, Ilyés Szilárd, Török Ibolya, Veres Valér Az igazgatótanácsba mindegyik tagszervezet egy képviselőt javasol, jelölésüket testületileg a Közgyűlés fogadja el.
Elnök: dr. Vincze Hanna Orsolya
Alelnökök: dr. Benedek József és dr. Néda Zoltán
A Tanácsban minden olyan kar képviselője ott van, ahol magyar nyelven is oktatnak. A karok magyar oktatóinak javaslatára a Közgyűlés a következő tagokat választotta:
Partnerek
Támogatóink